Czyszczenie grobów

Jest jeden taki dzień w roku, kiedy wspominamy wszystkich tych, którzy już odeszli z tego świata. Jest to melancholijne święto, kłaniające do refleksji i chwilowego zatrzymania się w codziennym szybkim trybie życia. Całymi rodzinami wówczas wybieramy się na groby najbliższych nam osób, aby ich powspominać i zapalić symboliczne światełko w formie znicza.
Żeby jednak w pełni móc oddać się nastrojowi tego święta, warto zawczasu zadbać o porządek na grobach. Jest to formą szacunku oraz ‘przysługi’, ponadto znacznie lepiej spędza się ten zimny zazwyczaj listopadowy dzień nad mogiłą ładnie przystrojoną kwiatami, nie zaś zarośniętą chwastami i z płytą przysypaną liśćmi.

Czyszczenie grobów nie jest pracochłonną czynnością i można bez problemu wykonać ją w jedno popołudnie. Poza tym, ludzie z natury są istotami lubiących i dbających o estetykę miejsc, w których przebywają. Czyszczenie nagrobków bez wątpienia zalicza się do tego rodzaju czynności, o jakich powinien pomyśleć każdy z nas przed udaniem się na cmentarz ażeby odwiedzić i powspominać bliską osobę, która już odeszła z tego świata na zawsze.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *