Ogród angielski – charakterystyka

Szukając inspiracji ogrodowych możemy natknąć się na wiele wspaniałych aranżacji. Od lat najmodniejsze są ogrody w stylu skandynawskim, japońskim i nowoczesnym: minimalistyczne, łatwe w pielęgnacji i schludne. Jednak jeśli szukamy ogrodniczego wyzwania, które całkowicie odmieni przydomowy plac, warto zdecydować się na ogród w stylu angielskim – romantyczny, nieco dziki, pełen kolorowych kwiatów i zielonych roślin.

Ogród angielski – najważniejsze elementy

Inspiracją dla ogrodów angielskich były przyleśne i wiejskie ogródki. Nie ma w nich miejsca na perfekcyjne, geometryczne wzory czy barokowe fontanny, jest za to natura, szum potoków i mnóstwo zacienionych, zacisznych miejsc do odpoczynku. Unika się stosowania dużych placów z równą trawą, za to w ogrodzie angielskim powinny znaleźć się niewielkie trawniki poprzecinane alejkami. Na obrzeżach ogrodu należy stworzyć kilka zacisznych skwerków z pergolami i ławeczkami, które można uatrakcyjnić poprzez wykopanie niewielkiego oczka wodnego. Pergole, bramki i niewielkie murki można obsadzić różnymi roślinami pnącymi.

Ogród w stylu angielskim – rośliny

Rośliny w ogrodzie angielskim sadzone są piętrami – wyższe (np. krzewy, drzewka iglaste) stanowią tło dla niższych krzewinek i kwiatów. Rabaty są nierówne, przepełnione kwiatami o różnych kształtach, wielkościach i barwach. Stosuje się wiele roślin zimozielonych, które stanowią wspaniałą ozdobę przydomowego ogrodu przez cały rok. W pobliżu domu można zasadzić zioła, rośliny lecznicze i użytkowe, znajdzie się tu również miejsce na niewielki ogródek z warzywami. Wykorzystać można drewniane skrzynie i wypalane, stylizowane donice. Obowiązkową częścią ogrodu angielskiego są niewysokie byliny kwiatowe o różnych barwach. Przy murach domu i ogrodzeniach świetnie sprawdzą się różne odmiany róż, które są symbolem angielskich ogrodów. W dalszych częściach ogrodu możemy również zasadzić różne krzewy owocowe, takie jak porzeczki, maliny i borówki, które latem pokryją się pysznymi, soczystymi owocami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *