Co sprawia, że wnętrza są eleganckie

Co wyróżnia eleganckie i pełne klasy wnętrze? Jakie czynniki sprawiają, że patrzenie na nie i przebywanie w nim sprawia nam przyjemność? Czy stoi za tym cena mebli i innych elementów wystroju? Nie tylko.

Kosztowne nie zawsze znaczy ładne

O tym jak czujemy się w mieszkaniu i jak jest ono odbierane przez naszych gości decyduje kilka czynników. Oczywiście drogie meble i dodatki są wykonane z wytrzymalszych i lepiej wyglądających materiałów, jednak ostateczny efekt zależy od połączenia wielu czynników. Kolory i faktura ścian, dodatki, rozmieszczenie mebli, ilość wpadającego światła – to podstawowe zmienne wpływające na pozytywny wygląd naszego mieszkania.

Jak osiągnąć elegancję?

Wnętrza, uznawana za eleganckie są ponadczasowe, pomimo zmieniających się trendów, one cięgle wyglądają szykownie i gustownie. Najczęściej są to wnętrza monochromatyczne, to znaczy takie, w których dominuje jedna barwa. Oczywiście, nie znaczy to, że wszystkie ściany i dodatki pomalowane są na ten sam kolor. Chodzi raczej o przemyślane dobieranie jaśniejszych i ciemniejszych odcienie danego koloru i unikanie krzykliwych połączeń. Dzięki temu, wnętrze pozostawia wrażenie dopracowania, widać w nim konkretny plan i wizję, a nie losowe połączenie różnorakich elementów.

Plan i konsekwencja kluczem do sukcesu

Aby dobrze urządzić wnętrze monochromatyczne należy odpowiednio wcześniej wszystko dobrze rozplanować a następnie konsekwentnie trzymać się planu. Pierwszym krokiem jest zdecydowanie się na główną barwę, która będzie dominować w danym pomieszczeniu. Następnie dobieramy jaśniejsze i ciemniejsze odcienie wybranego wcześniej kolory – tak aby wnętrze monochromatyczne nie było nudne. Warto też pomyśleć o fakturze ścian. Ciekawy efekt osiągniemy łącząc zbliżone do siebie kolorystycznie, lecz wyróżniające się fakturą przestrzenie. Na samym końcu dobieramy dodatki – zasłony, wazony, plecowe koce i poduszki. Tutaj również pamiętamy, aby nie mieszkanie w jednej kolorystyce oraz o grze fakturami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *