Ozonowanie jako metoda dezynfekcji

Ozon to znany środek do dezynfekcji oraz sterylizacji używany już od ponad wieku. Należy on do jednych z najsilniejszych utleniaczy, dlatego jest on taki skuteczny w usuwaniu wirusów, bakterii, pleśni oraz grzybów, a także alergenów. Zdecydowanie lepiej sprawdza się niż powszechnie stosowany chlor czy fluor. Zdecydowanie jego skuteczność przewyższa również filtry hepa czy promieniowanie UV.

Dlaczego ozon jest taki skuteczny?

Ozon wykazuje zdolności przenikania ( dyfundowania) przez otoczkę białkową wirusów. W ten sposób dostaje się do rdzenia kwasu nukleinowego i uszkadza RNA wirusa. Proces ozonowania często wykorzystuje się w celu zapobiegania rozwojowi wirusów, bakterii itp. Ozonowanie to jedna z najlepszych, czyli najskuteczniejszych metod na pozbycie się niechcianych drobnoustrojów. Fakt ten sprawia, że jest ono coraz bardziej popularne. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych firm świadczących takie usługi. Świadczy to o tym, że zapotrzebowanie na takie usługi ciągle wzrasta. Zwłaszcza w czasach kiedy zostaliśmy opanowani przez różnego rodzaju niebezpieczne dla naszego zdrowa drobnoustroje usługi te cieszą się coraz większą popularnością.

Kto wykonuje takie usługi?

Oczyszczanie mieszkań z drobnoustrojów, sklepów, firm, samochodów czy publicznych środków transportu poprzez ozonowanie bardzo zyskuje na popularności. Na ozonowanie łodzi jak również statków także jest duże zapotrzebowanie. Kto to wykonuje? Na rynku zwłaszcza w większych miastach istnieje wiele firm specjalizujących się w świadczeniu takich usług. Jeżeli chodzi o ozonowanie Szczecin jest miastem, w który znajdziemy specjalistów, dla których ozonowanie statków czy łodzi jest na porządku dziennym.

Co poddajemy ozonowaniu?

Ozonowaniu poddawane są najczęściej miejsca, które są skupiskiem różnych osób np. Lokale, hotele, statki, autobusy czy tramwaje. Bardzo często z tego typu dezynfekcji korzystają również siłownie i baseny. W dobie koronawirusa ozonowanie stało się coraz częstsze. W Warszawie wdrążono w życie program ,, nocne ozonowanie”. Jego celem jest zdezynfekowanie za pomocą tego gazu miejsc publicznych, przystanków, sklepów czy przejść podziemnych ( tam gdzie przechodzi duża liczba ludzi). Bardzo często również mieszkania osób, które zachorowały na COVID 19 są poddawana dezynfekcji za pomocą ozonu. Do ozonowania mieszkań i przestrzeni zamkniętych wykorzystuje się ozonatory. Urządzenia te produkują ozon, który rozchodząc się dezynfekuje pomieszczenie.

Ile zapłacimy za ozonowanie ?

Ceny za tego rodzaju usługi znacznie się różnią. Zależy to od miasta, w którym chcemy zamówić wykonanie takiej usługi. Niektóre firmy pobierają opłatę za metry kwadratowe dezynfekowanego pomieszczenia, inne za ich czas pracy ( płatne od godziny, najczęściej pierwsza godzina jest najdroższa, a pozostałe tańsze). Jednak jest to ciągle rozwijająca się metoda dezynfekcji, a firm świadczących takie usługi ciągle przybywa.

Artykuł powstał przy wsparciu https://ozonclean.com.pl/

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *