Z czego zbudowana jest płyta laminowana?

Płyta laminowana to jeden z popularniejszych materiałów, które wykorzystywane są między innymi do wykończenia mieszkań lub domów. Specyfika oraz właściwości płyt laminowanych sprawiają, że bardzo chętnie wykorzystywane są również w branży meblarskiej, jako jeden z surowców do budowy mebli do codziennego użytku. O popularności płyty laminowanej już wiemy, ale warto również zastanowić się nad tym, w jaki sposób i z czego taka płyta powstaje, zanim trafi do sprzedaży i będziemy mogli z niej skorzystać.

Płyty laminowane powstają z połączenia ze sobą trójwarstwowych płyt wiórowych lub klasycznych płyt MDF. Na rynku możemy znaleźć materiały laminowane jedno- lub dwustronnie. Płyty takie pokrywane są żywicą termoutwardzalną, która w procesie produkcji zapewnia materiałowi warstwę ochronną, która zwiększa wytrzymałość surowca. Taka budowa płyt jest bardzo wdzięczna również pod względem wykończenia, ponieważ na tak przygotowany podkład możemy nałożyć lub naprasować dekoracyjne elementy lub materiały, dzięki czemu płyta ta może imitować dosłownie wszystko, od drewna po kamień.

Do czego możemy wykorzystać płyty laminowane?

Materiały drewnopochodne, w tym płyty laminowane, mają bardzo szerokie zastosowanie. Jak już wcześniej wspomniano, wykorzystywane są przede wszystkich do produkcji meblowej. Dzięki tym płytom możemy nadać meblom dowolną kolorystyką lub wygląd, a ich dodatkowym atutem jest niska cena i szeroka dostępność. Płyty takie są również łatwe w pielęgnacji ponieważ nie przyjmują brudu oraz minimalizują osadzanie się kurzu na jej powierzchni. Proste i szybkie czyszczenie płyt laminowanych oraz ich odporność na wilgoć sprawiają, że często wykorzystywane są one w aranżacjach kuchennych lub łazienkowych.

Oprócz produkcji mebli możemy wykorzystać je również do wykończenia domu lub mieszkania. Możemy z nich stworzyć odporne i funkcjonalne blaty kuchenne lub wykończyć ściany. Laminowane płyty świetnie sprawdzają się również jako dekoracje ścienne. Efektowne kolarze lub podkłady pod telewizor to tylko przykładowe zastosowanie laminowanych płyt w wykańczaniu wnętrz. Wielokrotnie skala wykorzystania płyt w codziennym użytkowaniu zależy tylko od naszej wyobraźni. Proste w obróbce i tanie płyty laminowane są bardzo dobrym materiałem do pracy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *