Jak wybierać buty sportowe?

Niezależnie od uprawianej przez siebie dyscypliny sportowej, odpowiednia odzież zawsze jest kwestią, o jaką należy zadbać z najwyższą uwagą. Jednym z podstawowych elementów takiej garderoby są oczywiście buty, którym należy poświęcić zdecydowanie najwięcej uwagi. O ile w większości przypadków pozostałe części ubioru muszą być po prostu wygodne, o tyle buty powinny być odpowiednio dopasowane do rodzaju wykonywanych przez siebie aktywności. Zapewni to nie tylko komfort, ale również pełne bezpieczeństwo.

Czym kierować się przy wybieraniu butów?

Bardzo ważne jest wybranie butów przeznaczonych do konkretnej dyscypliny. Można oczywiście znaleźć obuwie bardziej uniwersalne, które dobrze sprawdzi się zarówno przy bieganiu, jak i na górskich szlakach. Lepiej jednak zainwestować w coś, co spełnia wymagania określonych dyscyplin sportowych.

Wymagania te mogą być z kolei bardzo zróżnicowane. Innych butów możemy potrzebować do biegania, a innych do poruszania się w trudnych warunkach górskich wycieczek. Trzeba przy tym brać pod uwagę to, jaki rodzaj ruchu najczęściej wykonujemy w czasie konkretnych aktywności.

Buty do biegania i rekreacji

Bieganie, oraz wszystkie inne sporty w których noga wykonuje wiele gwałtownych ruchów zawsze wymagają odpowiedniego, zapewniającego bezpieczeństwo wyposażenia. Wybierając buty do biegania męskie należy mieć na uwadze to, czy właściwie zabezpieczają one przede wszystkim kostkę. Podczas biegania łatwo o postawienie nogi w złej pozycji, co może skończyć się skręceniem czy nawet złamaniem. Obuwie powinno chronić przed takimi groźnymi sytuacjami.

Na podobne kwestie trzeba zwracać uwagę wybierając buty do tenisa męskie. W czasie uprawiania tej dyscypliny trzeba nieustannie wykonywać gwałtowne ruchy i skoki, co stanowi duże zagrożenie dla kości.

Buty takie powinny odznaczać się też dużą przyczepnością do podłoża. Szczególnie w przypadku obuwia do biegania warto wybrać model dostosowany do konkretnej pogody. Wielu ludzi nie rezygnuje z biegania nawet jesienią i zimą, kiedy warunki pogodowe są znacznie bardziej wymagające. Oprócz niższych temperatur trzeba mieć na uwadze śliskie podłoże, po jakim często się biega.

Buty męskie na górskie wyprawy

Osobną dziedziną są buty trekkingowe męskie. Górskie wycieczki to doskonała forma spędzania wolnego czasu, ale trzeba pamiętać, że w większości poruszamy się tam w dość trudnym i nierównym terenie.

Do wyboru mamy tu buty trekkingowe wysokie oraz niskie. Buty wysokie są lepsze na bardziej wymagających trasach, bowiem dokładniej zabezpieczają kostkę przed zwichnięciami czy złamaniami. Z drugiej strony, idąc na łatwiejszy szlak lepiej wybrać lżejsze buty, które nie będą dodatkowym obciążeniem podczas spaceru.

Również takie buty muszą być dopasowane do warunków pogodowych, w jakich będą używane. Nieprzemakalne buty to absolutny obowiązek przy wycieczkach w zimie czy jesienią. Z drugiej strony, w upalną pogodę można zrezygnować z tej cechy, zamiast tego wybierając buty dobrze przepuszczające powietrze.

Zarówno zwykłe buty treningowe męskie jak i obuwie przeznaczone do bardziej wymagających aktywności muszą być po prostu wygodne. Zawsze jest to podstawowa cecha, bez której uprawianie jakiegokolwiek sportu nie będzie dla nas niczym przyjemnym.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *